MAKALELER
Ahmet Kozak
KORONA VİRÜSÜNE ÇARE BTP ve PROF DR HAYDAR BAŞ TIR!!!!!
Meryem Çoğalmış
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KORANA VİRÜS PAKETİNİ AÇIKLADI???
Hülya Atalay
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 3 MAAŞ İKRAMİYE VERİLMELİDİR...
Nur Ay
KARADUTUM ÇATAL KARAM ÇİNGENEM!!!
Meryem Çoğalmış
KURBANIMI NEREYE VERMELİYİM?????
Hülya Atalay
İŞTE YEREL SEÇİM GERÇEKLERİ!!!!!
  TÜRKİYE HABERLERİ
YAZI AYRINTI
   Yazan : Nur Ay
Tarih : 2015-08-08 15:54:36
Okunma Sayısı : 4654
  SAVAŞ MI? BARIŞ MI?
İnsanlar ta başından beri birbirlerini öldürüyordu. Zamanla toplu ve organize şekilde kavgaya başladılar, buna savaş dendi. Evet, neredeyse insanlıkla yaşıt savaş, ama bunca zamanda insanlığın sorunlarını çözmedi, ölüm ve acı getirdi hep. 

Savaşa, esas savaşacak olan kişiler karar vermezler, savaşa karar verenler, bizzat savaşacak olanlar değildir. Devletler, daha doğrusu devletleri yöneten siyasetçiler savaşı bir enstrüman olarak kullanırlar, ama savaş bazen onlara da zarar verir. 

Tarihin gördüğü en büyük hatiplerinden biri olan, hırsı aklının önüne geçmiş Hitler, bunun en tipik örneğidir. Kendisi hırsıyla, kırk milyon insanın hayatına mal olan bir savaşın temsilcisidir, ancak sonunda bir bodrum katında kafasına silahı sıkarak hayatına son vermiştir.

Ama savaşlara her ne kadar siyasetçiler karar veriyor gibi gözükse de, onların arkasında esas ortamın hazırlayıcıları vardır. Bunlar, savaştan her türlü çıkar sağlayacak olanlarla, silah üreticileri, savaş tacirlerdir. 

Çok uzağa gitmeye gerek yok, halen gözümüzün önünde savaşlar olmaktadır. Bunların en tipiği, bizim de kenarından köşesinden bulaştığımız Suriye savaşıdır.

İyi kötü kendi içinde istikrarını sağlamış olan bir ülke olan Suriye, kısa sürede savaşın darmadağın ettiği bir alan haline getirildi. 

Dışarıdan verilen destek ve katkılarla Suriye’de bir muhalif cephe oluşturuldu, bu süreçte bizim siyasilerimiz de iştahla yer aldılar. Kısa sürede, eskiden Esad dedikleri “Esed’i” devirerek, büyük bir ganimete konacaklarını düşünüyorlardı.

Daha dün gibi aklımızdadır, aslen Suriyeli olan Hüsnü Mahalli, Beşar Esad’ın asla kolay kolay yıkılamayacağını, Suriye’den kısa sürede ganimet bekleyenlerin hüsrana uğrayacaklarını söylüyordu. 

Bugün Suriye savaşı nedeniyle dünyada en büyük zararı gören ülkelerden biriyiz. 

Bu nedenle gelecekte nasıl bir maliyetle karşılaşacağımız da belirsizdir. İşin ilginci, halkımız Suriye’nin işlerine karışılmasını asla istemiyordu, ama bu konuda kamuoyu tepkisi oluşturulamadı, zararı hep birlikte göğüsleyeceğiz.
Savaşlar dünyanın hiçbir temelli sorununa çözüm bulamamıştır, ama her savaştan yararlanan çıkarcılar vardır. 

Bu çıkarcılar başkalarının canını vererek kahramanı olduğu savaşları kenardan izlerler, ancak sonuçlarından birlikte pay alırlar.

Ancak kimi zaman Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olanlar da vardır…Bizim Ülkemiz Gibi...

Nur AY--UŞAK
Yazılar Sayfasına Geri Dön
YAZARIN TUM YAZILARI
SAVAŞ MI? BARIŞ MI?
BEN DAMDAN DÜŞENİM!!!
KENT KONSEYİ BAŞKANI KİM OLMALI??
AV VE AVCILIK SPOR MU KATLİAM MI???
KARADUTUM ÇATAL KARAM ÇİNGENEM!!!