MAKALELER
Nur Ay
KARADUTUM ÇATAL KARAM ÇİNGENEM!!!
Meryem Çoğalmış
KURBANIMI NEREYE VERMELİYİM?????
Hülya Atalay
İŞTE YEREL SEÇİM GERÇEKLERİ!!!!!
Ahmet Kozak
CHP UŞAKTA NELER OLUYOR? NELER YAŞANIYOR???
Nur Ay
AV VE AVCILIK SPOR MU KATLİAM MI???
Hülya Atalay
HAYIR DEMEK İÇİN FAZLA NEDENE GEREK YOK A.K.P. NİN EVET DEMESİ YETER
  TÜRKİYE HABERLERİ
 » TEKNOLOJİ HABERLERİ  

Mucit Çiftçi, Mücadelesini inatla Sürdürüyor.....
 

  Uşak'ta lise mezunu Ali Erdoğan adlı çiftçi, meyilli arazilerde hareket edebilen ve biçme işlemini tek kaleme indiren 'Tar-fa' adlı yeni bir icat geliştirdi.

 Tar-fa adlı buluşuna tüm girişimlerine karşın destek bulamayan ve yaptığı masrafları karşılayamadığı için tüm mal varlığı icralık olan Uşaklı mucit çiftçi, icat konusundaki inatçılığını sürdürüyor.

Tar-fa adlı makinenin seri üretime geçmesi için destek bulamayan Ali Erdoğan şimdi de atık derilerin üzerindeki yünü kırpan küçük bir makine daha icat etti.


Uşak Merkez Muharremşah Köyü'nde oturan ve çiftçilik yaparak geçimini sürdüren 48 yaşındaki Ali Erdoğan, ilginç buluşlarına destek bulamamaktan şikayetçi. Tafra adlı buluşundan sonra şimdi de dericilik sektöründe atık parça derilerini ekonomiye kazandıran yeni bir makine icat etti. Yaklaşık 4 bin 500 YTL’ye mal ettiği makinenin çöpe atılan atık deri parçalarını ve üzerindeki yünü ekonomiye kazandırdığını belirten Ali Erdoğan, makinenin geliştirilip seri üretime geçebilmesi için destek aradığını söyledi.

 Piyasada ham deri bulunmadığı ve tabakhanecilerin sıkıntıda olmasından dolayı şimdiye kadar çalışamadık” dedi.


Tafra adlı Projesine destek bulmak için bilimsel kurumlara defalarca gittiğini ancak hiçbir destek görmediğini anlatan Ali Erdoğan, “TÜBİTAK’a projemi sundum. Onlar da herkes gibi takdir etti. Fakat bana önce harcama yapmamı ve projemin seri üretime geçmesini, daha sonra para desteği vereceklerini bildirdiler. Bana önce para harca sonra sana destek verelim dediler. Benim param olsa zaten gidip kimsenin kapısında bir şeyler istemem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bilimsel bir çalışma yaptığınız zaman kimse sizden evrak istemiyor. Devlet gerekli donanımı koşulsuz ayağınıza getiriyor. Maalesef bizde tüm işlerde olduğu gibi bilimde de kadrolaşma ve hantal bürokrasi en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.


Tafra adlı projesi için yaklaşık 250 bin YTL harcadığını, destek bulmak ve patent işlemleri için de yüklü miktarda harcama yaptığını da sözlerine ekleyen mucit çiftçi Ali Erdoğan, “ Tafra projeme destek bularak seri üretime geçmek için varımı yoğumu harcadım.

Bankalardan kullandığım kredileri geri ödeyemedim. Traktörüm icradan satıldı, tarlalarımda yakında icra yoluyla satılacak. Tar-fa için kendime kurduğum site aracılığıyla ortak arıyorum. Ancak maddi sıkıntılardan dolayı sitenin ve projenin tanıtımını yapamıyorum”şeklinde konuştu

 

AHMET KOZAK usakhaber.net@hotmail.com